Warto rozmawiać – czyli odpowiednia rozmowa podstawą udanego związku

Relacje damsko-męskie od wieków są przedmiotem dyskusji. Najczęściej pada pytanie jaka jest recepta na udany związek. Istnieje wiele praktyk, które odpowiednio używane wpływają pozytywnie na samych partnerów oraz relację między nimi.

Jedną z nich jest właściwa rozmowa. Właściwie rozmawiać – może się to wydawać banalne, jednak nie zawsze tak jest. Rozmowa jest podstawą właściwie każdej relacji, zaś w przypadku relacji damsko-męskich ma szczególne znaczenie. Podpowiadamy dlaczego rozmowa w relacjach damsko-męskich jest tak ważna oraz jak powinna wyglądać właściwa rozmowa.

Zasady prawidłowej rozmowy

Dobra komunikacja to wzajemna wymiana informacji ujmowana z dwóch perspektyw: osoby komunikującej i osoby słuchającej. Jest to podstawa prawidłowej rozmowy. Wzajemne przekrzykiwanie się czy przerywanie rozmówcy jest niedopuszczalne i zaburza prawidłową komunikację. Często kiedy partner nam coś mówi, skupiamy się tylko na tym, aby nie zapomnieć o tym, o czym my chcemy za chwilę powiedzieć. Takie nastawienie powoduje, że nie słuchamy naszego rozmówcy, co może negatywnie wpływać na jego samopoczucie.

Jak podrywać? Jak sprawić, by flirt był skuteczny? Wszystkiego dowiesz się na stronie uwodzenie.org

http://www.uwodzenie.org/

Warto najpierw wysłuchać partnera i dać mu informację zwrotną na temat tego, co powiedział. Bowiem zazwyczaj kiedy przekazujemy sobie jakieś treści – oczekujemy informacji zwrotnej. Kiedy dany temat zostanie wyczerpany, dopiero później należy zacząć własny wątek rozmowy. Zapobiegniemy tym samym wzajemnej frustracji oraz poczucia partnera, że został zignorowany.

Ton i wysokość głosu też są ważne

Czasem nawet nie przywiązujemy uwagi do modulacji naszego głosu – a jest to naprawdę istotne. Kiedy nasz ton głosu jest nieprzyjemny, podnosimy głos, krzyczymy albo w naszym głosie można wyczuć ironię czy pretensję – nie jest to dobra ścieżka do prawidłowej rozmowy.

Zachowując się w ten sposób, nasz partner automatycznie czuje się zaatakowany i przybiera albo również postawę atakującą albo postawę obronną. Tym samym wzbudzamy w nim agresję albo poczucie niższości. Oba te stany, tym bardziej jeśli są przewlekle wzbudzane w partnerze – nie wróżą dobrego samopoczucia dla obu partnerów ani świetlanej przyszłości związku.

Szczerość w rozmowie – rzecz oczywista

Nie sposób też nie wspomnieć o pewnej, wydaje się, oczywistości. Jest nią szczerość w rozmowie. Szczerość to fundament dobrej rozmowy. Badania wykazują, że partner bardzo często wyczuwa, kiedy jego druga połówka jest z nim nieszczera. Widać to najczęściej w naszym zachowaniu niewerbalnym. Dlatego nie warto być w rozmowie nieszczerym. Tutaj można przywołać starą zasadę – kłamstwo ma krótkie nogi.

Istota prawidłowej komunikacji

Wzajemna rozmowa wydaje się być dla nas czymś tak naturalnym, że często zapominamy, że mogą istnieć pewne zasady prawidłowej komunikacji. Jednak warto o nich pamiętać. Uważa się, że właściwa komunikacja to podstawa udanego związku. Świadczy o tym choćby szereg warsztatów czy treningów interpersonalnych oferowanych na rynku, na które co raz chętniej decyduje się wiele par. W dzisiejszej rzeczywistości, gdzie podstawą komunikacji stają się portale społecznościowe czy urządzenia multimedialne – szczególnie należy zwracać uwagę na prawidłową komunikację w związku.